Stručně:

Společnost Universal Robots pomohla svým řešením na bázi robota UR5 společnosti Linaset zvýšit produktivitu a efektivitu. Tím zároveň ulevila zaměstnancům od mimořádně časově a energeticky náročné práce na výrobní lince.

Problém:

K dodávání plastových výlisků zákazníkům v automobilovém a jiném průmyslu potřebovala společnost Linaset bezpečný, precizní a efektivní způsob automatizace ve výrobní fázi tryskání komponentů.

V minulosti se výlisky tryskaly ručně na obráběcím stole z obou stran s použitím speciálního tryskacího prostředku – tato práce byla velmi náročná jak z hlediska času, tak z hlediska potřeby zdrojů, pokud se celá prováděla ručně.

Bylo rovněž nezbytné držet aplikátor tryskacího média ve svislé poloze v mimořádně prašném a hlučném prostředí. Byla to rovněž práce, která kladla na zaměstnance značné fyzické nároky. Toto vše bylo potřeba mít na paměti při hledání vhodného automatizovaného řešení.

 

   

 

Řešení:

Společnost Linaset nainstalovala robotické rameno UR5 a již po jednom týdnu od objednání ho zprovoznila ve zkušebním režimu. Rameno bylo umístěno na stávající pracoviště a vybaveno jednoduchým upínacím zařízením pro připevnění aplikátoru tryskacího média a pracovalo společně s operátory, kteří vkládali výlisky do vodicích pouzder a během obrábění je otáčeli tak, aby je robot tryskal z obou stran.

Okamžitým výsledkem bylo zkrácení času vyžadovaného ke zpracování jednoho výlisku až o 30 %. Tím se zvýšila produktivita a dosáhlo se také garantované prémiové úrovně preciznosti a kvality. Jakmile je potřeba doplnit tryskací médium, robot indikuje slabý přívod média a automaticky se vypne.

Během šestiměsíční doby provozu v non-stop režimu (24hodinovém) společnost Linaset nezaznamenala jedinou poruchu ani se nemusela potýkat s neplánovaným prostojem v případě robota UR5. Kromě pravidelné údržby a odstraňování prachu z řídicí jednotky nebylo potřeba provádět žádné další servisní práce nebo vyměnit nějakou součástku – a to navzdory náročnému prostředí.

Podle ředitele výroby ve společnosti Linaset Petra Šramoty je rychlost, s jakou se robota stal flexibilní součástí výrobního procesu, jedním slovem působivá. „Nemuseli jsme na nic čekat, během několika dnů byl robot připraven k práci na našem pracovišti a hned začal spolehlivě pracovat,“ vysvětluje.

Robota UR5 dodala společnost EXACTEC, která provedla počáteční konfiguraci robota a základní školení, takže zaměstnanci se naučili programovat a udržovat robota. Výrobní proces společnosti Linaset je tak nyní produktivnější a také efektivnější – spotřeba tryskacího média se snížila o 35 %.

Celý článek ZDE